Aby oddać należytą cześć zmarłym oraz zapewnić porządek i utrzymanie właściwego stanu estetycznego cmentarza, prosimy osoby przebywające na tym terenie o właściwą troskę tego miejsca – wraz z jego urządzeniami – oraz przestrzeganie poniższego regulaminu.
§1
Przepisy ogólne
Właścicielem cmentarza Parafialnego przy ul. Powstańców Śląskich jest Parafia św. Józefa w Sadowie. Biuro Cmentarza znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich 95 w Sadowie. Czynne jest w poniedziałki (od 9:00 do 10:00) oraz w środy od (19:00 do 20:00). W miesiącu styczniu biuro otwarte jest tylko w środy (od 9:00 do 10:00). Telefon kontaktowy do biura: 34 356 11 11.
§2
Przepisy porządkowe
- Cmentarz jest otwarty od godziny 7:00 do godziny 20:00, zimą do zmroku.
- Na terenie cmentarza osoby niepełnoletnie powinny przebywać pod opieką osób dorosłych.
- Na terenie cmentarza bezwzględnie zakazuje się:
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
- spożywania alkoholu i przebywania w stanie nietrzeźwym,
- palenia papierosów oraz innych używek,
- wysypywania śmieci poza miejscami wyznaczonymi,
- czerpania wody do celów innych niż obsługa grobu,
- wprowadzania zwierząt,
- sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów,
- niszczenia elementów wystroju i malowania murów,
- zbierania wszelkiego rodzaju roślin,
- działalności handlowej.
- Na terenie cmentarza obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami, łącznie z rowerami. Zakaz ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych. Ewentualną zgodę na wjazd na teren cmentarza musi wyrazić zarządca cmentarza.
§3
Zasady dysponowania i zarządzania grobami
- Przygotowanie grobu do pogrzebu poprzedzone jest złożeniem dokumentów (zgodnie z obowiązująca ustawą) oraz wniesieniem opłat cmentarnych.
- Za przygotowanie grobu do pogrzebu odpowiada wyłącznie zarządca cmentarza parafialnego. Prace związane z przygotowaniem grobu lub ekshumacją mogą być wykonywane wyłącznie przez pracowników parafii (nie dotyczy prac kamieniarskich).
- Na cmentarzu urządza się groby:
- ziemne zwykłe,
- groby do składania urn.
- Na cmentarzu można składać wyłącznie urny ekologiczne, które podlegają biodegradacji.
- Wymiary nagrobka oraz jego posadowienia należy bezwzględnie uzgodnić z zarządcą cmentarza.
- Grób ziemny nie może być użyty przed upływem 20 lat od poprzedniego pochówku (nie dotyczy urn).
- Pochowanie innej osoby w istniejącym grobie rodzinnym uzgadnia się z zarządcą cmentarza, po uzyskaniu pisemnej zgody dysponenta grobu (rodziny) lub jego spadkobiercy.
- Teren pomiędzy grobami nie należy do dysponenta grobu, dlatego zabrania się betonowania, brukowania, sadzenia drzewek lub umiejscawiania jakichkolwiek elementów pomiędzy pomnikami (np. ławeczka). W wyjątkowych sytuacjach zgodę wyraża zarządca cmentarza.
§4
Dokonywanie ekshumacji
Ekshumacja zwłok lub szczątków może być dokonywana na zlecenie osób z powiązaniami rodzinnymi oraz prokuratury lub sądu i za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego w obowiązującym ustawowo terminie.
§5
Ustawianie nagrobków i inne prace na cmentarzu
-
- Zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za pracowników firm kamieniarskich prowadzących roboty na cmentarzu, zakładów pogrzebowych podczas ceremonii pogrzebowych oraz innych firm świadczących usługi na cmentarzu za zgodą zarządcy.
- Wszelkie prace kamieniarskie, renowacyjne przy grobie po pogrzebie, jak i później wymagają stosownych zezwoleń oraz zaaprobowania projektu przez Administratora cmentarza. Prace mogą być wykonywane od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 17:00. W innym terminie po uzgodnieniu z zarządcą cmentarza.
- Przed rozpoczęciem robót kamieniarskich, wykonawca powinien uzyskać zezwolenie na podjęcie prac na terenie cmentarza.
- Wykonawca robót kamieniarskich ponosi całkowitą odpowiedzialność, także materialną, za szkody wyrządzone na cmentarzu oraz zniszczenie lub uszkodzenie innych nagrobków lub infrastruktury cmentarza oraz zobowiązany jest do zachowania porządku. W razie nie zastosowania się do powyższych przepisów może zostać obciążony kosztami za wyrządzone szkody.
- Upoważniony pracownik cmentarza ma prawo przerwać prace prowadzone przez pracowników firm zewnętrznych, jeżeli stwierdzi naruszenie warunków określonych w regulaminie cmentarza.
- Wykonawca po zakończeniu robót zobowiązany jest zgłosić zarządcy cmentarza teren do odbioru.
§6
Opłaty oraz przedłużanie prawa do grobu - Na cmentarzu pobiera się opłaty w celu zabezpieczenia bieżących rachunków związanych z utrzymaniem cmentarza, jak i – w miarę możliwości – prowadzenia inwestycji. Opłaty dotyczą:
- miejsc grzebalnych na okres 20 lat (grób zwykły ziemny),
- przedłużenia opłaty na następnych 20 lat (po 20 latach istnieje możliwość prolongaty do maksymalnie 20 kolejnych lat),
- rezerwacji miejsca (od 1 roku do 10 lat – z możliwością przedłużenia),
- postawienia lub wymiany nagrobka.
- Po upływie 20 lat grób, który nie jest opłacony na kolejne lata, kwalifikuje się do likwidacji, a dysponent grobu traci do niego prawo (zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych). Po usunięciu pozostałości nagrobka, grób będzie przekazany do ponownego wykorzystania.
- Troska o przedłużenie opłaty należy do bliskich osoby pochowanej w grobie (tzw. administrator grobu).
- Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
§7
Postanowienia końcowe
- Zarządca cmentarza nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży, osunięć ziemi i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru lub za firmy świadczące usługi na cmentarzu.
- W przypadku naruszenia regulaminu zarządca ma prawo występowania do odpowiednich organów o nałożenie sankcji prawnych i administracyjnych.
- Zarządca cmentarza ma prawo do zmiany regulaminu po uzyskaniu akceptacji kurii diecezjalnej.